eZ Links
Urodzony 1 marca 1972 w Żarach (Polska). W 1997 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kompozycji Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (dyplom z wyróżnieniem). W czasie studiów doskonalił swoje umiejętności biorąc udział w II Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Kompozytorów w Apeldoorn w Holandii, organizowanych przez Fundację Gaudeamus (1996) oraz w warsztatach muzyki eksperymentalnej i komputerowej na Uniwersytecie w Gandawie (1997).
Od 1998 r. zawodowo związany z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W 2003 r. uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w zakresie kompozycji, a w roku 2012 stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w zakresie kompozycji. W roku 2020 z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora sztuki.
Obecnie w swojej macierzystej uczelni prowadzi klasę kompozycji oraz zajęcia z muzyki komputerowej.
Twórczość kompozytorska Marcina Bortnowskiego stanowi trzon jego aktywności. Obejmuje różne formy i gatunki muzyczne: muzykę symfoniczną, kameralną, elektroakustyczną, chóralną i solową. Jego utwory wykonywane były przez takie zespoły, jak m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Deutsche Symphonie-Orchester w Berlinie, Filharmonia Wrocławska, Orkiestra Muzyki Nowej, Aukso - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkest de Ereprijs, oh-tone Ensemble, Kwartet Śląski, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Chór Chłopięcy NFM. Wspólpracuje również z wybitnymi solistami: Markiem Andryskiem, Klaudiuszem Baranem, Andrzejem Bauerem, Maciejem Frąckiewiczem, Geirem Draugsvollem, Jakubem Jakowiczem, Christine Pryn, Aleksandrą Rupocińską, Marcinem Zdunikiem.
Twórczość Marcina Bortnowskiego prezentowana była na festiwalach w kraju i zagranicą, m. in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Ultraschall (Berlin), Kiev Music Fest (Kijów), Aksamitna Kurtyna (Lwów), Audio Art Festival (Kraków) Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” (Wrocław), Festiwal Prawykonań (Katowice), Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”. Jego utwory wykonywane były również na koncertach w Niemczech, Holandii, Finlandii, Białorusi, Ukrainie, Luksemburgu, Chinach. Transmitowane były także przez radiofonie zrzeszone w Europejskiej Unii Nadawców (56 krajów) oraz Telewizję Polską S.A.
Kompozycje Marcina Bortnowskiego nagradzane były na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Jest laureatem Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda gdzie w 1995 r. otrzymał I nagrodę za „Kwartet smyczkowy nr 2” oraz II nagrodę za „Kwartet smyczkowy nr 1”, a w roku 1997 II nagrodę za „Music for…" na dwie perkusje i dwa akordeony. Ponadto w 1997 r. zdobył III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Gdańsku za „Symfonię nr 1” na wielką orkiestrę symfoniczną, a w roku 2000 otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim PanAccordion 2000 za „Music in Lent” na akordeon i kwartet smyczkowy. W roku 2011 jego utwór „I już nocy nie będzie” na akordeon i orkiestrę kameralną reprezentował Polskie Radio na 54. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNECO w Paryżu. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Fundacji Przyjaciół Warszawskiej Jesieni i Ernst von Siemens Musikstiftung oraz Deutschlandfunk. Za swoją działalność odznaczony został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Wraz ze Stanisławem Krupowiczem i Marcinem Rupocińskim tworzy zespół „Tonus Finalis Ensemble” specjalizujący się w wykonawstwie muzyki elektroakustycznej.
Twórczość Marcina Bortnowskiego jest przedmiotem artykułów, analiz, publikacji naukowych oraz audycji radiowych.
Marcin Bortnowski jest autorem publikacji naukowych i publicystycznych. Uczestniczył w konferencjach naukowych, prowadził kursy i warsztaty kompozytorskie. Był recenzentem w przewodach doktorskich, habilitacyjnych oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora. Zapraszany jest do jury konkursów muzycznych (kompozytorskich i wykonawczych). W latach 2017-2018 oraz 2022 był ekspertem Zespołu Ewaluacji do spraw nauki o sztuce i twórczości artystycznej przy Komitecie Ewaluacji Jednostek Naukowych i Komitecie Ewaluacji Nauki.
Jest członkiem stowarzyszeń twórczych: Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej (od 2005) oraz Związku Kompozytorów Polskich (od 1999). Od momentu wstąpienia w poczet członków Związku Kompozytorów Polskich zaangażował się w działalność na rzecz tego stowarzyszenia uczestnicząc w pracach Zarządu Oddziału Wrocławskiego ZKP, jako sekretarz, skarbnik oraz prezes. Brał udział w powołaniu do życia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Elektroakustycznej „Musica Electronica Nova” we Wrocławiu (2005). Obecnie jest członkiem Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich.